Kongres Právní prostor 2017 - kaleidoskop právních novinek

(31.05.2017) BULLETIN ADVOKACIE

Náhled

Prestižní právní kongres PRÁVNÍ PROSTOR, jehož organizátorem byl již posedmé právní systém CODEXIS společnosti ATLAS consulting i letos otevřel v hotelu Jezerka na Seči ve dnech 25. a 26. dubna 2017 řadu aktuálních témat z několika právních odvětví.

více

Sbohem a šáteček! Soudy to s nelegálními migranty umí

(09.12.2016) Roklen 24

Náhled

České soudy jsou důsledné ve vyhošťování nelegálních přistěhovalců. Soudních rozhodnutí řešících imigraci jsou k dnešnímu dni stovky. Co do státní příslušnosti jde nejčastěji o občany Vietnamské republiky, Ukrajiny či afrických států. Vyplývá to z informací firmy Atlas Consulting.

více

Kvůli zlému psovi můžete skončit ve vězení. Za zvíře vždy ručíte

(08.11.2016) LIDOVKY.cz

Náhled

Máte-li velkého psa a neumíte ho zvládat, riskujete, že vám to provětrá peněženku. Pokud někoho pokouše nebo rozbije věci v obchodě, za škody ručíte bez ohledu na zavinění.

více

Nový občanský zákoník většinou netrvá na formalitách

(07.10.2016) Česká pozice

Náhled

České soukromé právo je značně neformální. Nový občanský zákoník zjednodušil uzavírání smluv a jeho zásadou je, že mají být spíše platné než neplatné. Jasno ale do nových pravidel vnesou až soudy.

více

Na dovolené může přijít zranění i smrt

(29.08.2016) Lidové noviny

Náhled

Pokud se vám u moře stalo něco nemilého kvůli chybě cestovní kanceláře, právo je na vaší straně. Ale pozor, pokud chcete reklamovat nedostatky zájezdu, musíte to stihnout během prvního měsíce po návratu domů.

více

Češi neumějí bezpečně odbočovat vlevo. Spoléhají se totiž na ostatní

(18.04.2016) iDNES.cz

Náhled

"Lidé nevědí, že musí při odbočování předpokládat i chybu dalšího řidiče. Neznají zásadu takzvané omezené důvěry, kterou ale vyznává právo," uvádí Petra Gříbková ze společnosti ATLAS Consulting spol. s r.o., která se zabývá právními informačními systémy.

více

Analytici práva: Politici musí snést víc kritiky, než občané

(20.10.2015) e15.cz

Náhled

„Svoboda slova mezi politiky dostává v Česku na frak, a to pod rouškou ochrany osobnosti,“ říká Petra Gříbková ze společnosti Atlas Consulting, která se zabývá právními informačními systémy. „Politici se totiž, na rozdíl od soukromých osob, vědomě dostávají do postavení osoby veřejně činné, kdy musí akceptovat větší míru veřejné kritiky než jiní občané. Vyplývá to jak ze závěrů Ústavního soudu, tak Evropského soudu pro lidská práva,“ upozorňuje Gříbková.

více

Rozhovor s Petrem Leyerem o whistleblowingu v Právním prostoru

(02.07.2015) Transparency International

Náhled

Pro Právní prostor poskytl rozhovor na téma whistleblowing vedoucí právní poradny TI Petr Leyer. Řeč byla o dosahu whistleblowingu, o jeho vnímání veřejností jak širokou, tak odbornou, o současné podobě připravované legislativy nebo o možnosti právního zakotvení odměňování whistleblowerů.

více

Právníci: Odvolání Chládka ukazuje na nutnost řešit "donášení na šéfa"

(30.05.2015) Parlamentní listy.cz

Náhled

Česká republika řeší a musí vyřešit právní úpravu pro whistleblowing, tedy pro oznamování nekalých praktik nadřízených, korporací nebo spolupracovníků. "V tuto chvíli se vede diskuse, zda člen vlády šikanoval podřízené. Kdybychom měli právní úpravu pro whistleblowing, nediskutovali bychom, ale šetřili podle práva, na čí straně je pravda," říká s odkazem na živou kauzu ministra školství Marcela Chládka Petra Gříbková ze společnosti ATLAS consulting spol. s r.o., která se zabývá právními informačními systémy.

více

Právníci: Odvolání Chládka ukazuje na nutnost řešit "donášení na šéfa"

(29.05.2015) e15.cz

Náhled

Kauza končícího mistra školství Marcela Chládka ukázala podle některých právníků i na další nevyřešenou „díru“ v české legislativě. Česká republika musí vyřešit právní úpravu pro whistleblowing, tedy pro oznamování nekalých praktik nadřízených, korporací nebo spolupracovníků. Očekává to od nás i Evropský parlament.

více

Podnikový právník roku

(15.05.2015) Právní rádce (15.05.2015)

Náhled

Unie podnikových právníků za mediálního partnerství časopisu Právní rádce vyhlásila již počtvrté vítěze ocenění Podnikový právník. Šestičlenná porota rozhodla o udělení ocenění Petře Gříbkové, právničce společností ATLAS consulting spol. s r.o. a ATLAS software a.s., v kategorii Samostatný podnikový právník.

více

Nejlepší Podnikoví právníci již počtvrté

(01.05.2015) Spektrum

Náhled

Unie podnikových právníků ČR předala svá ocenění Podnikový právník, nad nimiž Svaz převzal záštitu. Ocenění uděluje, aby propagovala a popularizovala práci podnikových právníků u odborné i laické veřejnosti.

více

Známe letošní oceněné podnikové právníky

(21.04.2015) Právní prostor.cz

Náhled

Ve čtvrtek 16. dubna 2015 se již počtvrté předávala ocenění Podnikový právník 2015. Tradičním vyhlašovatelem je Unie podnikových právníků ČR, která v letošním roce slaví již čtvrtstoletí své existence.

více

Co vadí podnikovým právníkům

(20.04.2015) Lidové noviny

Náhled

Unie podnikových právníků rozdala ceny roku 2015. Nejlepším právním oddělením se stal tým společnosti Siemens, samostatnou podnikovou právničkou pak Petra Gříbková z ATLAS consulting spol. s r.o.

více

Rozhovor: Samostatným podnikovým právníkem roku je Petra Gříbková

(17.04.2015) Právní prostor.cz

Náhled

Unie podnikových právníků ČR, o.s., vyhlásila již čtvrtý ročník ocenění Podnikový právník 2015. Jedno z ocenění si ze slavnostního večera konaného 16. dubna u příležitosti letošního ročníku Podnikového právníka, odnesla i JUDr. Ing. Petra Gříbková z ryze české společnosti ATLAS consulting, spol. s r.o.

více

Podnikový právník 2015

(17.04.2015) IHNED.cz

Náhled

Slavnostního vyhlášení, které proběhlo za mediálního partnerství Právního rádce, se kromě pořadatelů a oceněných zúčastnili také například Dagmar Kuchtová, generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy ČR, náměstek ministra spravedlnosti Petr Jäger, nebo také zástupci akademické obce či právnických profesních komor.

více

Známe nejlepší Podnikové právníky 2015

(17.04.2015) Exekutorská komora České republiky

Náhled

Unie podnikových právníků ČR ocenila nejlepší podnikové právníky. Na čtvrtém ročníku akce vyhlásila vítěze v osmi kategoriích. Slavnostní večer Podnikový právník 2015 se konal včera v Praze.

více

Nejlepší Podnikoví právníci již počtvrté

(17.04.2015) Unie podnikových právníků ČR

Náhled

Na slavnostním večeru dne 16. 4. 2015 se předávala ocenění Podnikový právník 2015. V roce, ve kterém slaví čtvrtstoletí své existence Unie podnikových právníků ČR ocenila již počtvrté nejlepší podnikové právníky.

více

Právník o kauze Rath: Trest po třech letech je dlouhá doba

(09.04.2015) DVTV (8m)

Náhled

Právo nepamatuje na případy, že se někdo stane spolupracujícím obviněným opakovaně, tady by mělo platit jednou a dost, jde o výjimečný institut, říká odborník na trestní právo Jiří Jelínek.

více

Bytová společenství vlastníků – pozor i na sousedy dlužníky a správce domu

(31.03.2015) Právní prostor.cz

Náhled

I když máte vlastní byt s uhrazenou hypotékou, můžete kvůli jeho vlastnictví klidně dlužit velké částky. Stát se to může jednoduše. Byt v bytovém domě znamená, že jeho majitel je s největší pravděpodobností členem tzv. společenství vlastníků jednotek (SVJ), což je vlastně množina majitelů, která má právní ukotvení a spravuje věci domu.

více

Jste poctivý majitel bytu? Přesto můžete dlužit miliony. Problém zní SVJ

(12.03.2015) e15.cz

Náhled

I když máte byt s uhrazenou hypotékou, můžete kvůli jeho vlastnictví dlužit velké částky. Jak je to možné? Problém se jmenuje společenství vlastníků jednotek (SVJ), což je množina majitelů, která má právní ukotvení a spravuje věci domu. Právníci upozorňují, že členové ručí za závazky SVJ podle velikosti spoluvlastnického podílu na společných částech domu, ale ručí celým svým majetkem.

více

Nečinní vlastníci leckdy paralyzují celé bytové domy

(16.11.2014) Novinky.cz

Náhled

Lidé, kteří si koupili do osobního vlastnictví byt, se často ocitají v pasti. Celý bytový dům je totiž právně ochromen kvůli pár jiným vlastníkům sousedních bytů, kteří jsou ale zcela nečinní.

více

Bytová společenství vlastníků často nejsou schopná rozhodovat, chybí vlastníci

(31.10.2014) Regiony24.cz

Náhled

Majitelé bytů a domů jsou stále častěji i lidé, kteří v domě nebydlí, ale byt v něm pronajímají. Celkem logicky pak nemají důvod chodit na schůze tzv. společenství vlastníků jednotek (SVJ), aby se tam bavili se sousedy o tom, co v domě bude nebo nebude opraveno, a kdo by měl třeba kosit trávu či vyměnit schránky.

více

Nová finta „šmejdů“: Tohle zboží je bonusový dárek, tvrdí. Nedá se pak reklamovat

(01.10.2014) Právní prostor.cz

Náhled

„Nemůžete ani požadovat vrácení poměrné části peněz z důvodu vady, protože jste právě tuto vadnou věc vlastně dostali jen tak navíc a zdarma,“ upozorňuje na základě ukončených právních sporů Petra Gříbková ze společnosti Atlas Consulting, která se zabývá analýzami judikatury a právními informačními systémy.

více

Nová finta prodejců: Předražený dárek se nedá reklamovat

(26.08.2014) e15.cz

Náhled

Trh rádoby obchodníků přišel opět s novinkou. Pokud si koupíte předražené zboží s tím, že je k němu dodáván gratis nějaký zajímavý dárek či bonus, měli byste dobře počítat. Dárek bude totiž nejspíš danajský. To, co se mohlo zdát v pořízené sadě jako výhoda, je najednou obtížný aušus, který podle právníků a ani soudu nelze reklamovat.

více

Městský soud vydělává na případu Romana Janouška

(28.07.2014) aktuálně.cz

Náhled

Městský soud v Praze si našel svérázný přivýdělek, ke kterému mu pomohl odsouzený podnikatel Roman Janoušek, respektive zájem o jeho případ. O anonymizovaný rozsudek v případu, kdy byl za sražení ženy autem odsouzen ke třem letům vězení, totiž projevila zájem nejen řada novinářů, ale například studentů práv.

více

Právní prostor.cz a LIBERIS mají své kmotry

(29.04.2014) Pravni prostor.cz

Náhled

Již čtvrtý ročník kongresu Právní prostor hostil hotel Jezerka v Seči u Chrudimi, a to ve dnech 15. a 16. dubna 2014. Kromě odborných příspěvků zhruba dvaceti přednášejících, které byly rozděleny do sedmi tematických bloků, proběhl také tradiční společenský večer s bohatým programem.

více

Sportovcům hrozí pokuty za švarcsystém

(29.04.2014) novinky.cz

Náhled

Již čtvrtý ročník kongresu Právní prostor hostil hotel Jezerka v Seči u Chrudimi, a to ve dnech 15. a 16. dubna 2014. Kromě odborných příspěvků zhruba dvaceti přednášejících, které byly rozděleny do sedmi tematických bloků, proběhl také tradiční společenský večer s bohatým programem.

více

Zaměstnávání profesionálních sportovců

(18.04.2014) Česká televize (13m18s - 20m39s)

Náhled

Podle výkladu občanského zákoníku by měli mít pracovní smlouvu. Sportovní kluby by za ně musely platit odvody. Kluby a asociace se obávají několikanásobně vyšších nákladů.

více

Už? Nový občanský zákoník platí jen par měsíců, ministryně Válková ho chce měnit

(12.04.2014) Reflex.cz

Náhled

Téměř dvacet let probíhala velmi složitá diskuse o novém občanském zákoníku, který nabyl účinnosti 1. ledna letošního roku. Pro občany přinesl podstatné změny. Ovšem ministryně spravedlnosti Helena Válková ho chce už od příštího roku výrazně novelizovat.

více

Policie řeší ročně na 500 případů stalkingu - tedy nebezpečného narušování soukromí a pronásledování

(04.04.2014) Prima (11m57s - 13m50s)

Náhled

Oběťmi jsou hlavně ženy. ty se ale velmi často bojí případ nahlásit. Pachatelům hrozí až 3 roky za mřížemi. Jak se bránit, tak to už je otázka pro reportérku Petru Doležalovou.

více

Konec českých šmíráků? Koukáte sousedovi přes plot? Můžete si vysloužit i vězení!

(03.03.2014) Blesk.cz

Náhled

Pronásleduje vás soused? Píše vám expartner stovky »esemesek« týdně nebo vám dokonce někdo vyhrožuje? Jen tak snadno jim to neprojde! Nebezpečné pronásledování totiž řeší trestní zákon.

více

Úprava chování na lyžařských tratích

(09.01.2014) Newsletter Právní rádce

Náhled

I přestože je tato zimní kratochvíle jedním z nejoblíbenějších rekreačních sportů, v dnešní době neexistuje jediný právní předpis, který by upravoval, jakým způsobem se lyžař má chovat na sjezdovce. Nelze ovšem říct, že by se jednalo o vyloženě štastné řešení. Na každé sjezdovce (zejména na těch tuzemských, které se netěší takové rozloze, jako ty u našich jihozápadních sousedů) se pohybují jak zkušení lyžři, tak úplní začátečníci.

více

Právníci varují: Pozor na nové zákony o rodině, vyvdáte či vyčeníte i nechtěné příbuzné

(13.12.2013) Reflex.cz

Náhled

Příbuzné, ať se to komu líbí nebo ne, přiřkne manželům nový občanský zákoník. Definuje totiž rodinu jako rozsáhlé společenství a místo dosavadních 131 upravuje rodinné právo v celkem 322 paragrafech. Přestože úkolem rodinného práva je především chránit zájmy sezdaných párů a jejich dětí, odborníci varují před úskalími, která se objevují a začnou fungovat spolu s novým občanským zákoníkem od 1. ledna 2014.

více

Pozor na nové zákony o rodině: vyvdáte či vyženíte i nechtěné příbuzné

(12.12.2013) Regiony24.cz

Náhled

Pokud se domníváte, že sňatkem se svým partnerem, vytváříte novou rodinu a ta původní, z níž vzešel, vás nemusí zajímat, jste na velkém omylu. Za pár dnů nabude účinnosti nová úprava rodinného práva a vy se rázem pro stát, soudce i advokáty ocitnete ve společné rodině se švagry, dědečky a babičkami i se sourozenci svého vyvoleného či vyvolené.

více

Máme "přeobčanováno"?

(03.10.2013) Newsletter Právní rádce

Náhled

Dá se říct, že s blížícím se datem nabytí účinnosti nového občanského zákoníku (NOZ) vrcholí také informační kampaň upozorňující na změny, které tento nový kodex s největší pravděpodobností od ledna příštího roku přinese. Tematické seriály změn vlivem NOZ tak momentálně zpracovávají deníky, odborné měsíčníky, informační bulletiny renomovaných advokátních kanceláří nebo dokonce veřejnoprávní televize.

více

Jak se podnikoví právníci připravují na NOZ?

(26.09.2013) Právní rádce

Náhled

Na rozdíl od velkých společností, jejichž příspěvky se objevily na tomto místě v minulých vydáních, má příprava na NOZ v menších společnostech komornější formu. Samozřejmě ani nás nenechávají budoucí změny chladnými a přípravy se projevují především v mapování oblastí, které budou změnami dotčené nejvíce, a také v postupném rozpracovávání jejich konkrétních úprav, což je pro naši společnost, vzhledem k její hlavní orientaci na zpracovávání legislativy a judikatury v informačním systému Codexis a pořádání každoročního právnického kongresu Právní prostor, možná o něco snazší.

více

Za 25 let se objevilo jen 20 judikátů o korupci

(29.07.2013) ihned.cz

Náhled

Nejdůležitější soudy nejudikují v českém prostředí o korupci nikterak často. Během posledních 25 let totiž vydaly zhruba 20 takovýchto rozhodnutí. Týkala se například veřejných zakázek, znalectví nebo fotbalu.

více

O české korupci: Mnoho slov, málo soudů

(24.07.2013) Česká pozice

Náhled

Pokud se nepodaří dostat případy politické korupce před soud, krize demokracie se nebezpečně prohloubí. Expremiér Petr Nečas v pondělním vydání časopisu Týden prohlásil: „Oni prostě nejsou schopni žádné mafiány ani korupčníky chytit, a protože vědí, že jsou lidé frustrovaní z politiky a existuje společenská poptávka, tak se vrhli na nejsnadnější terč, který tu je – na ústavní činitele a politiky.“

více

Verdikt k politické korupci má u soudů nejvyšších pater skutečně premiéru

(19.07.2013) E15.cz

Náhled

Současný rozruch kolem rozhodnutí Nejvyššího soudu ve věci bývalých poslanců ODS potvrzuje, že korupční kauzy se u nás dosud dostaly do posledních pater soudů jen sporadicky. Chybí tedy dostatek precedentních případů a už vůbec nejsou v politických kauzách. Za posledních 25 let se korupce vyskytla v nejvyšších judikátech pouze ve zhruba dvou desítkách případů.

více

Firma si přes ÚOHS vymohla nový tendr na ministerstvu obrany, na soutěž ale stále čeká

(05.07.2013) ihned.cz

Náhled

Manažeři společnosti Atlas Consulting tvrdili českým ministerstvům, že jim dokážou dodat lacinější právní databáze než jejich současný dodavatel. Například resort obrany se však výběrovému řízení bránil. Nyní antimonopolní úřad určil, že tendr vyhlásit musí. Zatím se ale firma soutěže nedočkala.

více

Mobilní technologie

(28.06.2013) Lidové noviny (příloha, str. 10-11)

Náhled

Přehled těch nejzajímavějších aplikací. Aplikace, které by ve vašem mobilu či tabletu ručitě neměly chybět.

více

Za rabování hrozí pachatelům až osm let ve vězení

(08.06.2013) Regiony24.cz

Náhled

V evakuovaných oblastech a v lokalitách postižených povodněmi se budou i drobné krádeže trestat přísněji, než jindy a jinde. Takzvané rabování sice v Trestním zákoníku takto pojmenováno není, ale krádeže za trvání živelní pohromy nebo při jiné události, která vážně ohrožuje životy a zdraví lidí, mají zvláštní trestní sazbu. Zloděj může být odsouzen až na osm let. Nová právní úprava, která při povodních v roce 2002 ještě neplatila, je důsledná. Soudy ji už využily minimálně v pěti případech.

více

Většina konkurzů bank z 90. let ještě neskončila

(01.05.2013) ČTK

Náhled

Banky, které v 90. letech a na přelomu tisíciletí v Česku zkrachovaly, jsou ve většině případů i po mnoha letech stále v konkurzu (dnes insolvenci) a proces uzavření a vypořádání jejich dluhů dosud neskončil. Vkladatelé, kteří nedostali zpět své peníze z Fondu pojištění vkladů, stále čekají na uzavření procesů u krajských či vyšších soudů. Vyplývá to z dat, která z pravomocných soudních rozhodnutí analyzovala společnost Atlas Consulting.

více

Většina konkurzů bank z 90. let ještě neskončila

(01.05.2013) Český rozhlas

Náhled

Banky, které v 90. letech a na přelomu tisíciletí v Česku zkrachovaly, jsou ve většině případů i po mnoha letech stále v konkurzu (insolvenci) a proces uzavření a vypořádání jejich dluhů dosud neskončil. Vkladatelé, kteří nedostali zpět své peníze z Fondu pojištění vkladů, stále čekají na uzavření procesů u krajských či vyšších soudů. Vyplývá to z dat, která z pravomocných soudních rozhodnutí analyzovala společnost Atlas Consulting. Pravomocná rozhodnutí o ukončení konkurzu k bankrotům bank jsou jen u Kreditní a průmyslové banky, Plzeňské banky a Pragobanky. Situace se netýká bankovních domů, které svou krizi vyřešily například spojením s jinou finanční skupinou - například Investiční a poštovní banka - IPB. Z 12 bank, které skončily v konkurzu v letech 1995 až 2003, je tak devět stále v konkurzu. Ještě horší je prý situace při úpadku nebankovních poskytovatelů úvěrů a půjček.

více

Hromadné útoky hackerů se v Česku netrestají. Soud dal jen jeden postih

(20.03.2013) CONNECT

Náhled

Pozor, vztyčují prst experti. Případ, jaký zaznamenalo Česko v minulých dnech při útoku hackerů proti webovým serverům, bankám a telekomunikačním operátorům, nebyl v Česku nikdy dotažen do podoby exemplárního rozhodnutí soudu. Skutečnosti vyplývají z exkluzívní bleskové analýzy, kterou vypracovala společnost Atlas consulting.

více

Masové útoky hackerů se v Česku netrestají

(20.03.2013) Lidové noviny

Náhled

Škody a ušlý zisk za téměř deset milionů korun, nárůst objednávek antivirových programů o desítky procent, ale zjištění a potrestání viníků v nedohlednu. To je bilance nedávných útoků na servery bank, médií a mobilních operátorů.

více

Útoky hackerům procházejí. Odsouzen byl jediný

(20.03.2013) E15

Náhled

Při posledních útocích bylo zajištěno velké množství dat z jednoho počítače, prověřují je členové komise NBÚ. Žádný útok hackerů podobný těm během invaze proti webovým serverům, bankám a telekomunikačním operátorům z minulého týdne v Česku nebyl dotažen k exemplárnímu rozhodnutí soudu, varují experti.

více

Hromadné útoky hackerům v Česku procházejí, soud potrestal jen 1

(20.03.2013) Euro24.cz

Náhled

Hromadné útoky hackerům v Česku procházejí, soud potrestal jen 1. Při posledních útocích bylo zajištěno velké množství dat z 1 PC, prověřuje je komise NBÚ.

více

Hromadné útoky hackerů se v Česku netrestají. Soud dal jen jeden postih

(19.03.2013) E15.cz

Náhled

Pozor, vztyčují prst experti. Případ, jaký zaznamenalo Česko v minulých dnech při útoku hackerů proti webovým serverům, bankám a telekomunikačním operátorům, nebyl v Česku nikdy dotažen do podoby exemplárního rozhodnutí soudu. Skutečnosti vyplývají z exkluzívní bleskové analýzy, kterou vypracovala společnost Atlas consulting.

více

Hromadné hackerské útoky se v ČR téměř netrestají, varují odborníci

(18.03.2013) CIAnews.cz

Náhled

V České republice nebyl dosud odsouzen žádný hacker, který organizoval masový útok na velkou firmu, banku či hromadně poškodil velký počet lidí. Případ, jaký zaznamenala naše země v minulých dnech při útoku hackerů proti webovým serverům, bankám a telekomunikačním operátorům, nebyl v Česku nikdy dotažen do podoby „exemplárního“ rozhodnutí soudu.

více

Hromadné hackerské útoky se v ČR téměř netrestají, varují odborníci

(18.03.2013) Metropole

Náhled

V České republice nebyl dosud odsouzen žádný hacker, který organizoval masový útok na velkou firmu, banku či hromadně poškodil velký počet lidí. Případ, jaký zaznamenala naše země v minulých dnech při útoku hackerů proti webovým serverům, bankám a telekomunikačním operátorům, nebyl v Česku nikdy dotažen do podoby „exemplárního“ rozhodnutí soudu.

více

Hromadné hackerské útoky se v ČR téměř netrestají, varují odborníci

(18.03.2013) FeedIT.cz

Náhled

V České republice nebyl dosud odsouzen žádný hacker, který organizoval masový útok na velkou firmu, banku či hromadně poškodil velký počet lidí. Případ, jaký zaznamenala naše země v minulých dnech při útoku hackerů proti webovým serverům, bankám a telekomunikačním operátorům, nebyl v Česku nikdy dotažen do podoby „exemplárního“ rozhodnutí soudu. (TZ)

více

Hromadné hackerské útoky se v ČR téměř netrestají, varují odborníci

(18.03.2013) Regiony24

Náhled

V České republice nebyl dosud odsouzen žádný hacker, který organizoval masový útok na velkou firmu, banku či hromadně poškodil velký počet lidí. Případ, jaký zaznamenala naše země v minulých dnech při útoku hackerů proti webovým serverům, bankám a telekomunikačním operátorům, nebyl v Česku nikdy dotažen do podoby „exemplárního“ rozhodnutí soudu.

více

Právní experti: soudy mohou svým rozhodováním napravovat chyby v zákonech

(05.03.2013) PROTEXT

Náhled

Význam soudních rozhodnutí v české právní praxi roste stejně, jako roste jejich počet. Na tom se shodli účastníci kulatého stolu s názvem Jak vyhrát soudní spor v ČR, který se konal 26. února 2013 v budově Obvodního soudu pro Prahu 1. Organizátorem kulatého stolu byla společnost ATLAS consulting, která na český trh dodává právní informační systém CODEXIS(R).

více

Justici ochromují rychle rostoucí počty dlužníků

(10.01.2013) Cribis

Náhled

Do insolvence padá nejvíce lidí a firem v historii Česka. Bezvýchodně zadlužených je už dokonce tolik, že dluhy svým množstvím a administrativní zátěží ochromují samotnou justici. Ta jen tak tak stíhá plnit zákonné lhůty a jen stěží může vše do detailů pečlivě posuzovat.

více

Rychle rostoucí počty dlužníků ochromují i justici

(04.01.2013) Novinky.cz

Náhled

Do insolvence padá nejvíce lidí a firem v historii Česka. Bezvýchodně zadlužených je už dokonce tolik, že dluhy svým množstvím a administrativní zátěží ochromují samotnou justici. Ta jen tak tak stíhá plnit zákonné lhůty a jen stěží může vše do detailů pečlivě posuzovat.

více

Naděje pro bankrotáře: malí věřitelé nestíhají své nároky hlásit

(07.12.2012) Novinky.cz

Náhled

Nesplácené dluhy domácností a firem dosáhly už takové míry, že každý den žádají desítky lidí o ochranu před věřiteli a na desítky společností denně padají insolvenční návrhy. Už teď je z čísel jasné, že rok 2012 se pro Česko stal rekordním rokem krachů firem i jednotlivých lidí. Jen živnostníků a podniků padlo nejvíce od roku 1993.

více

Exekutoři zabavují věci i těm, kteří nic nedluží

(19.11.2012) Pečuj doma.cz

Náhled

Exekutoři zabavují majetek i lidem, kteří nikomu nedluží, nicméně u nich nějaký dlužník dosud žije nebo donedávna pobýval. Zachránit věci před dražbou a získat je zpět bývá nervy drásající dlouhodobý a nákladný proces. Výdaje za právníka a soud obvykle zaplatí postižený. Jsou však už i případy, kdy soud rozhodl, že se exekutor dopustil trestného činu porušení domovní svobody.

více

Sjeté pneumatiky mohou řidiči při smrtelné nehodě u soudu přitížit

(07.11.2012) Novinky.cz

Náhled

Jízda na pneumatikách s hloubkou dezénu menší, než stanovuje zákon, řidiči při nehodě se smrtelným zraněním u soudu značně přitíží. Vyplývá to ze závěrů, ke kterým dospěl při posuzování zavinění dopravní nehody Nejvyšší soud.

více

Česká legislativa na jedno kliknutí

(01.11.2012) Brands and Stories

Náhled

Společnost ATLAS Consulting s.r.o vznikla v roce 1992. Potřeba podnikat však u zakladatele společnosti Jřího Řeháka sahá hluboko do osmdesátých let. Sametová revoluce byla proto mezníkem, kdy už od začátku bylo rozhodnuto o budoucím směrování dnešního majitele společnosti ATLAS Consulting s.r.o.

více

Letošní dovolená se mnoha lidem změnila v soud s cestovkou

(08.09.2012) Novinky.cz

Náhled

Dovolená se už stovkám lidí v posledních letech proměnila ve vyčerpávající a drahé soudní tahanice s cestovkami. Vyplývá to z analýzy judikatury našich soudů. Kauzy klient versus CK v Česku rozhodně nejsou nijak ojedinělé.

více

Soud: Zájezd nemusí reklamovat jen kupující

(27.08.2012) krachycestovek.cz

Náhled

Česká obchodní inspekce před časem pokutovala jednu známou cestovní kancelář za porušení zákona o ochraně spotřebitele tím, že ve svých Všeobecných obchodních podmínkách omezila právo reklamovat své služby výlučně osobou, se kterou uzavřela cestovní smlouvu.

více

Nový nástroj na dlužníky v rukou lichvářů: Směnka

(16.07.2012) Novinky.cz

Náhled

Zatímco mezi podnikateli a bankami je to osvědčený nástroj, v rukách lichvářů se stala záludnou zbraní ve vztahu k lidem až po krk zadluženým. Směnka. Čím dál více ji tzv. soukromí investoři do rychlých půjček bez ověřování schopnosti splácet, „vhodné i pro důchodce a matky samoživitelky v exekuci,“ používají k zajištění svých extrémních úroků.

více

Policie šetří stále více případů dotačních podvodů

(31.05.2012) Novinky.cz

Náhled

Počet oficiálně zjištěných případů přijímání a rozdávání úplatků či podvodů s dotacemi roste. Zatímco v roce 2009 policie evidovala pouze na čtyři desítky případů úplatkářství, v roce 2011 se jednalo o 85 případů přijímání úplatku a o dalších téměř 170 kauz podplácení.

více

Stát se chrání proti exekucím, řadový občan takové zastání nemá

(08.03.2012) Novinky.cz

Náhled

Města a krajské úřady budou mít stejně jako už dnes stát výrazně větší ochranu svého majetku před exekucí než řadový občan. Na státní a nově i městské objekty nebude možné dát exekuční zástavu do katastru nemovitosti jako běžně lidem či firmám. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) tím reaguje na exekuční kauzu Karlův most. Změna je součástí návrhu k novele občanského soudního řádu a exekučního řádu, která je v Poslanecké sněmovně.

více

Bankovní zkoumání politické angažovanosti boji s korupcí nepomohlo

(06.03.2012) Novinky.cz

Náhled

To, že se úředníci v bankách a na poštách musejí podle tři roky starého zákona o praní špinavých peněz lidí ptát kvůli více než 25 tisícům v hotovosti na jejich politickou angažovanost, korupčníky a čachráře překvapivě neodhalilo. Málokdy se stane, že někdo vůbec stojí na lavici obžalovaných kvůli praní špinavých peněz získaných například z korupce.

více

Přes účty studentů se ve velkém perou peníze

(25.01.2012) Novinky.cz

Náhled

V Česku se podle odhadů protikorupční policie ročně vypere přes 100 miliard korun. Další zisky z legalizovaných výnosů přitom dosahují až 700 miliard. Jako bílí koně se často využívají i účty studentů.

více